Hayalinizdeki Gelinliği Seçmeden Önce Bilmeniz Gereken 11 İpucu

Hayalinizdeki Gelinliği Seçmeden Önce Bilmeniz Gereken 11 İpucu

10 Mayıs 2022

Beyazın binbir tonunun kullanıldığı bu kıyafetler, duru güzelliğinizi öne çıkaran ve şık tasarımlı ürünlerdir. Gelinlik alırken mutlaka göz önünde bulundurulması gereken hususlar vardır. Bu detaylara dikkat edildiğinde, uzun süre hafızalardan çıkmayacak kadar şık bir gelin olmak mümkündür.

Yaşamın en anlamlı gecelerinden birinde kusursuz görünmek için şüphesiz gelinlik ve damatlık seçimi büyük bir önem arz eder. Bu anlamda gelinliği seçerken aceleci davranmamak ve sakin şekilde doğru tercihi yapmaya çalışmak gerekir. Çünkü düğün organizasyonunun karmaşasıyla kıyafet seçiminin birbirine karışması, yanlış tercihleri de beraberinde getirebilir. 

Gelinliği Seçmeden Önce Araştırma Yapın

Kadınların gelinlik seçmeden önce atmaları gereken ilk adım, model araştırması yapmaktır. Gelişen moda trendleri doğrultusunda farklı model ve çizgilerde milyonlarca gelinlik modeli kadınları karşılar. Bu konuda bir ön araştırma yapmak gelinliğin seçimi sırasında yaşanacak kafa karışıklıklarına engel olur. Kadınlar popüler modellerden nostaljik tarzlara kadar farklı gelinlikleri önceden görme imkânı elde eder. Böylece kendi ruh dünyalarına ve kullanım şekillerine göre en iyi modeli önceden belirleme fırsatı bulmaları da mümkün olur.

Beğendiğiniz Modelleri Denemeden Karar Vermeyin!

Gelinlik seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerin ilk sırasını beğenilen modeli denemek tutar. Fotoğraftan seçtiğiniz ya da uzaktan gördüğünüz bir gelinlik üzerinizde zannettiğiniz kadar güzel durmayabilir. Bu hayal kırıklığını düğün günü yaşamamak ve üzerinizde en iyi duran modeli belirlemek adına, gelinlikleri denemeyi ihmal etmeyin. Gelinliğin denenmesi için de günün erken saatlerini seçmek avantaj sunar. Kalabalıkların olmadığı sakin saat dilimleri hem daha çok model görmenize hem de daha rahat deneme yapmanıza olanak sağlar. En güzel gelinlikler modeli ne olursa olsun vücut tipinize en çok yakışan gelinliklerdir.

Gelinlik Seçmeye Çok Kalabalık Gitmeyin

Düğün veya nikâh öncesinde çiftleri yoran durumlardan biri de her kafadan ayrı ses çıkmasıdır. Tıpkı eşya seçiminde olduğu gibi gelinlik seçiminde de az kişiyle karar vermek zihninizin karışmasına engel olur. Bu esnada yanınızda olacak sizi iyi tanıyan, zevki gelişmiş, tecrübeli bir yakınınız; kafa karışıklığı yaşadığınız zaman önünüzü aydınlatır. İşinde uzman satış danışmanları da gelinlik modellerine bakarken en büyük yardımcınızdır.

Vücut Tipinize En Uygun Modeli Seçin

Gelinlik nasıl seçilir sorusu evlilik hazırlığı yapan kadınların aklındaki en büyük soru işaretlerinden biridir. Bu sorunun ilk cevabı vücut ölçülerine göre seçilmesi yönünde olabilir. Çünkü bu elbise; ne kadar özel kumaşlarla, taşlarla bezeli olursa olsun biçimi vücut tipinize uygun değilse askıdaki güzelliğini yansıtamaz. Elbette aynı şey nikah elbiseleri için de geçerlidir. Bu anlamda kadınların vücutlarında fazlalık olan bölgeleri, kusurlu olan alanları iyi tanımaları gerekir. Örneğin; armut tipi vücuda sahip olan kadınların daha kabarık modelleri tercih etmesi avantajlı olacaktır. Aynı şey elma vücut tipi için de geçerlidir. Öte yandan daha zayıf olan ve ince bacak yapısına sahip bireylerin de balık kesim modelleri kullanmaları şıklıklarına şıklık katar. Her iki etek şeklinde de uzun duvaklar hayat kurtarır.

Vücut tipine göre elbise seçimi nasıl olmalıdır? konusunda sorun yaşıyorsanız, kendi vücut tipinize göre elbise seçimi için yazımızı ziyaret edin.

Gelinlik Alışverişine Erken Başlayın

Doğru gelinlik seçimi için bu alışverişe doğru zamanda başlamak da önemlidir. Çünkü son ana bırakılan gelinlik seçimi içinize sinmeyebilir. Her zaman daha farklı modellerin olabileceğini düşünmek bu anlamda sizi doğru kararı verip vermediğinize dair şüpheye düşürür. Bu nedenle gelinlik alışverine 5 ya da 6 ay önceden başlamak doğru modeli bulmanıza katkı sağlar. Böylece yılın trendlerini yakalamanız ve tüm gelinlik seçeneklerine hâkim olmanız kolaylaşır. Üstelik vücut tipine göre gelinlik seçeceğiniz için 5-6 aylık süreç kendinize en çok yakışan gelinlik modelini keşfetme fırsatı verir. Hemen hemen tüm gelinlikler ve düğün elbiseleri tadilat ihtiyacı da doğurur. Etek boyundan duvağa, kol uzunluğundan dantele kadar birçok ayrıntının kişiselleştirilmesi için biraz zamana ihtiyaç vardır.

Aceleci Davranmayın!

Uzun kollu, transparan, kısa gelinlik modelleri ve dahasını seçerken çok da erken davranmamak önemlidir. Çünkü düğün öncesinde yaşanan yorucu süreç, çiftlerin kilo vermelerine neden olabilir. Bunun tersi olarak yoğun stres yemek alışkanlıklarının değişmesi ile kilo alımını da beraberinde getirebilir. Bu durumda uzun zaman önce deneyip aldığınız gelinlik, artık üzerinize küçük veya büyük gelebilir. İşte bu riski ortadan kaldırmak için gelinliğinizi satın almak için çok da aceleci davranmayın.

Düğün Mekanınızı Gelinlik Seçiminde Dikkate Alın

Düğün elbisesi seçerken etkinliğin gerçekleşeceği mekânın özelliklerini de göz önünde bulundurmak gerekir. Havuz başında ya da şık bir salonda gerçekleştirilen düğün ile açık alanda ya da kırda gerçekleştirilen bir düğün için aynı tarz modeller seçilmemelidir. Kır düğünlerinde uçuş uçuş, hafif, şifon modeller düşünülebilir. Kapalı mekân merasimlerinde ise, ipek ve dantelin ağırlıkta olduğu ürünler tercih edilebilir. Aynı dikkat ayakkabı için de geçerlidir. Gelinliğinizin altına giyeceğiniz ayakkabı bu önemli günde ayağınızın rahat etmesini sağlamalı, aynı zamanda da kıyafetinizi tamamlamalıdır.

Gelinliğin Kumaşına Dikkat Edin

Düğün kıyafeti alırken mevsim koşulları da mutlaka aklınızın bir köşesinde bulunmalıdır. Kış mevsiminde genellikle uzun kollu kalın modelleri tercih ederken yaz mevsiminde straplez, askılı veya tek omuz modeller kullanılabilir. Kumaş seçimi, fazlalıkların gizlenmesi konusunda da etkilidir. Dökümlü kumaşlar daha zayıf görünmenizi sağlarken kabarık kumaşlar da orantısız vücut görünümünü kamufle eder.

Şıklığınız Kadar Rahatlığınızı da Hesaba Katın

Hayatınızın önemli anlarından biri olan düğün merasiminde şıklığınız kadar rahatlığınız da sağlanmalıdır. Hiç kimse nikah merasimi esnasında tenini rahatsız eden, vücudunu sıkan, terleten veya yapışan bir gelinlik giymek istemez. İşte bu nedenle beğendiğiniz ve üzerinize yakıştığını düşündüğünüz gelinliğin aynı zamanda rahat olmasına da dikkat etmelisiniz. Saatlerce taşıyacağınız bu kıyafetin dikkatinizi dağıtmaması ve keyfinizi kaçırmaması gerekir.

En Mutlu Gününüz Olduğunu Unutmadan Gönlünüzce Hareket Edin

Gelinlik seçerken gönlünüze göre hareket etmeniz en önemli detaydır. Yaşamınızın en değerli dakikalarında pek çok kuraldan uzak dilediğiniz gibi bir gelinlik giymek için bazen sadece gönlünüzün sesini dinlemeniz gerekir. Bu anlamda içinize sinen, kendinize yakıştırdığınız gelinliği giymek için hiç bir gerekçeye ihtiyacınız yoktur. Gizia birbirinden değişik model ve kumaş seçenekleri ile after party elbiseleribaşta olmak üzere tüm özel gün kıyafetlerini sizlerle buluşturur.

Bütçenizi Belirleyin

Düğün elbisesi seçerken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer faktör ise fiyat aralığıdır. Çiftlerin düğün elbisesi seçmeden önce bütçelerini de belirlemeleri gerekir. Gelinlik alışverişinde fiyat aralığı belirlemek sonradan yaşanacak bütçe krizlerinin önüne geçer. Bu aşamada önemli olan en uygun fiyata en güzel gelinliği alabilmektir. Gizia birbirinden farklı elbiseleri, abiye kıyafetleri ve tulumları ulaşılabilir fiyatlarla evlilik hazırlığı yapanlara sunar.

Doğru Gelinliği Almak Neden Önemlidir?

Boy, kilo, yaş grubu, düğün konsepti ve katılımcılar gelinliğin seçiminde doğrudan veya dolaylı olarak etkilidir. Fakat temelde hayattaki en önemli anlardan biri olan bu özel günde gelinlik tercihini dilediğiniz gibi yapmanız en büyük hakkınız. Bunun dışında daha zayıf, daha zarif ve daha şık görünmek için bazı giyim tüyolarını da bilmek gerekir. Doğru seçimleri yaptığınızda vücudunuzdaki küçük kusurları dahi görünmez kılabilir, akıllarda yer edinen bir görünüme kolayca kavuşabilirsiniz. Şimdi gelin, gelinlik şeçiminde dikkat etmeniz gereken noktalara birlikte göz atalım.

 T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.