İptal/İade/Değişim

  • -Ürünlerde değişim mevcut mu?

    Sitemizden satın almış olduğunuz ürünleri teslim aldıktan sonraki 14 gün içerisinde musteri@gizia.com adresine mail göndererek değişim talebinde bulunabilirsiniz. Mağazamızdan satın almış olduğunuz ürünlerin değişimleri yalnızca mağazalarımızda yapılabilmektedir. 

  • -Siparişimi iptal ettirmek istiyorum ne yapmalıyım?

    ''Siparişiniz kargoya teslim edildi” bilgisi telefonunuza SMS olarak bildirilmeden önce musteri@gizia.com adresine iptal etmek istediğiniz siparişinizle ilgili bilgi vermelisiniz. Eğer siparişiniz kargoya teslim edilmişse, ürünleri size ulaştıktan sonraki 14 gün içerisinde iade edebilirsiniz.

  • -Satın almış olduğum ürünleri nasıl iade edebilirim?

    İade süresi, teslim almış olduğunuz tarih itibariyle 14 gündür. www.gizia.com üyesi iseniz değişim veya iade talebinizi üye giriş ekranından üyelik bilgilerinizi girerek gerçekleştirebilirsiniz. Üye değilseniz https://www.gizia.com/siparis-takip sayfası üzerinden sipariş numaranızı ve e-mail adresinizi girerek iade işlemlerinizi gerçekleştirebilir, Yurtiçi Kargo ile ücretsiz gönderebilirsiniz. İade işleminde panelde oluşan kargo kodunu kullanmanız zorunludur. Değişim talepleriniz için panelde açıklama bölümüne talebinizi iletebilirsiniz. İade edilecek olan ürünlerin etiketleri sökülmemiş, kullanılmamış ve üzerindeki ürün koruma bantının kesilmemiş olması gerekmektedir. İade edeceğiniz ürünler iade şartlarına uygunsa 2-10 gün içerisinde iade işlemi gerçekleşecektir. NOT: Koruma bandının sökülmesi, kesilmesi ya da hasar görmesi durumunda ürünlerin kullanılmış olduğu ve cayma hakkından feragat olunduğu varsayılacaktır. Söz konusu ürünlerde iade ve değişim yapılamayacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.