En İyi Düğün Konuk Elbisesi Nasıl Seçilir?

En İyi Düğün Konuk Elbisesi Nasıl Seçilir?

26 Nisan 2022

Uzak ya da yakın akrabaları, arkadaşları ve tanıdıkları bir araya getiren bu görkemli etkinliklerde ne giyeceğiniz konusunda kararsızlık yaşamanız son derece doğaldır. Kıyafet seçiminiz sadece davet gecesinde değil fotoğraf ve videolar aracılığıyla sonraki zamanlarda da öne çıkar. Yalnız bu nedenle bile abiye düğün elbiseleri için karar verirken her detayı değerlendirmek önemlidir. En az birkaç hafta öncesinden planmaya başlamanız ve hatta emin olamadığınızda gelinin fikrini almanız yardımcı olabilir. Düğün konuk elbiseleri arayışında, tüm kriterleri göz önünde bulundurarak sizi en göz alıcı hâle büründürecek seçimi yapabilirsiniz.

Düğüne Giderken Nasıl Giyinmelidir?

Yaklaşan bir düğün organizasyonuna katılmak söz konusu olduğunda ilk akla gelen soru nasıl giyinmek gerektiğidir. Her defasında farklı düğün elbiseleri seçmek ve gecenin en şıkları arasında yer almak her kadının hayalidir. Aynı çaba içerisine girilen diğer bir durum da nişan elbisesi seçimidir. Evliliğe doğru atılan bu adımlarda sizin de bir davetli olarak en iyi görünümü sergilemenizi sağlayacak bazı önemli noktalar bulunur.

Vücut tipiniz, gelin ya da damada olan yakınlık dereceniz ilk değerlendirmeniz gereken konular arasındadır. En iyi arkadaşınızın düğününde giyebileceğiniz abiye elbiseleri ile uzak bir tanıdığınız evlenirken seçeceğiniz kombin aynı olmayacaktır. Organizasyonun büyüklüğü, yapılacağı mekân ve hava durumu gibi etkenler de şıklığınız ve rahatlığınız için göz önünde bulundurmanız gereken diğer unsurlardır.    

Davetliler Düğünde Hangi Model Elbiseleri Tercih Edebilir?

Düğün elbiseleri modelleri arasından seçim yaparken etkinlikle ilgili detayların yanı sıra kendi tarzınızı yansıtacak alternatifler üzerinde durabilirsiniz. Ayrıca bu köklü gelenekle ilgili yıllar içerisinde şekillenmiş bazı görgü kuralları, düğün elbisesi tercihinizi etkileyebilir. Asil ve toparlayıcı bir duruş sergilemenizi sağlayan uzun abiye elbiseler, bu organizasyonlar için oldukça elverişlidir. Fakat nikah gibi daha butik bir kutlamada kısa abiye elbise tercih etmek daha uygun olabilir.

Konuk Elbiseleri Ne Renk Olmalıdır?

Renk; düğün misafir elbisesi seçiminde değerlendirilmesi gereken önemli bir kriterdir. Bazı konsept organizasyonlarda gelinin, yakın arkadaşlarının giyeceği kıyafetlerin renkleri konusunda tercihleri olabilir. Bunun dışında seçeceğiniz modelin, kesimi ve kumaşı kadar rengiyle de ön plana çıkacağını unutmanız gerekir. Teninize, saçınıza ve göz renginize uygun seçimler yapmak, şık düğün elbiseleri için anahtar görevi görür. Düz renkli uzun elbiseler göz alıcı bir zarafete kavuşmanızı kolaylaştırabilir. Daha dikkat çekici bir tarz yaratmak üzere cildinizle kontrast oluşturacak parlak tonlara yönelebilirsiniz. Romantik bir hava veren dantel detaylı modellerde, koyu tonlar daha asil bir görünüm elde etmenizi sağlar. Çok renkli ya da kırmızı kokteyl elbiseleri de düğün, nişan ve nikah organizasyonları için sıklıkla tercih edilirler.     

Düğünde Hangi Renk Tercih Edilmemelidir?

Bir davetli olarak düğündeki konumunuzdan ve diğer kriterlerden bağımsız olarak işleyen bazı genel giyim kodları da bulunur. Özellikle beyaz düğün elbiseleri giyilmesi, dikkatleri o günün asıl yıldızı olan gelinden uzaklaştırabileceğinden hoş karşılanan bir davranış değildir. Gelin beyaz giymese bile düğüne gelenler tarafından bu görgü kuralına dikkat edilir. 

Kırık beyaz, krem, fildişi gibi modellerden de uzak durmak iyi bir fikirdir. Bununla birlikte baştan aşağı simsiyah giyinmek de uzak durulması gereken bir tercihtir. Çok sayıda davetli tercihini bu renkten yana kullandığında ortamda bir matem havasıoluşabilir. Daha ince bir silüet adına siyah modellere yönelmek istediğinizde elbise ve aksesuarlarda renkli ya da pırıltılı detaylara yer vermeyi düşünebilirsiniz.         

Düğün Mekanına Göre Misafir Elbise Seçimi Nasıl Olmalı?

Organizasyonun gerçekleşeceği ortam, düğün elbiseleri seçiminde etkisi bulunan önemli bir unsurdur. Düğünler, davetli sayısına göre açık ve kapalı olabilen geniş ya da daha mütevazı alanlarda düzenlenebilir. Her mekânın kendine özgü koşullarıolması, şıklığınız ve rahatlığınız için bir takım yazılı olmayan giyim kurallarını da beraberinde getirir. Bu kurallara elbiseyle birlikte ayakkabı, çanta ve aksesuarlarınızın da dâhil olduğu rahatlıkla söylenebilir.

 

Yakın bir tanıdığınızın lüks otel düğünü için abiye elbise bakarken tarzınıza uygun daha abartılı modelleri denemenizdehiçbir sakınca yoktur. Bununla beraber yazın açık havada düzenlenen bir organizasyona uzun kollu düğün elbisesiyle gitmek hayli bunaltıcı olabilir. Seçiminizi kolaylaştıracak bazı önerileri aşağıdaki başlıklar altında okuyabilirsiniz.         

Sahil Düğünü

Masmavi bir denizin kıyısında uzanan kumsallar üzerinde düzenlenen sahil organizasyonları, son yıllarda yükselen romantik düğün trendleri arasında yer alır. Sandaletlerle kombinlenecek tek parça, kısa ya da uzun,ince kumaşlarla tasarlanmış uçuşan elbiseler; gün boyu sürecek sahil şıklığınızı konforla birleştirir. Her ortamın kurtarıcısı olan pastel tonlar bu etkinliklerde giyilecek kıyafetlerin de vazgeçilmezidir.

 

Marin temalı bir kutlamada beyaz üzerine kırmızı ve lacivert renkler de oldukça uygundur. Rengarenk parti elbiseleri, sahil düğünleri için mutlaka gözden geçirilmesi gereken seçenekler arasındadır. Havanın rüzgârlı olma ihtimaline karşı iki parçalı pantolonlu ya da tulum şeklindeki abiye kıyafetler de bu organizasyonlarda giyilebilir.

 

Ek olarak parti elbisesi nasıl seçilir? yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Lüks Otel Düğünü

Girişinden sandalyelerine kadar her detayın titizlikle dekore edildiği görkemli balo salonlarında düzenlenen otel düğünleri, kıyafet anlamında seçeneklerinizi çoğaltır. Böyle bir ortamda başka yerlerde giymeye cesaret edemeyeceğiniz türde, iddialı gece elbiselerigiymeniz de mümkündür. Genellikle kapalı mekânlarda gerçekleşen lüks otel düğünleri, hava şartlarıyla ilgili endişelerinizi de ortadan kaldırır. Kabarık ve ışıltılı modellere yönelmeniz mümkündür. A kesim, sırtı açık ve taşlarla bezeli bir davet elbisesi, vücudunuzun avantajlarını ortaya çıkarmanıza da yardımcı olabilir. Yakınlık derecenize ve mekânın atmosferine göre karar vereceğiniz otel düğünü elbiseleri tüm zarafetinizi ortaya koyar. Gece elbisesi giyebilecek etkinlikler diye merak ediyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.      

Bahçede Açık Hava Düğünü

Bahçede ve açık havada düzenlenen organizasyonlar en sevilen düğün konseptlerinden bir tanesidir. Bu etkinlikleri düzenleyen farklı tasarımlara sahip mekânların sayısı da oldukça fazladır. Düğünün yapılacağı yeri ve koşullarını önceden görmek, kır düğün elbiseleri seçiminize yardımcı olabilir. Uçuş uçuş, ince kumaşlarla tasarlanmış kıyafetlerle geceye damga vurabilirsiniz. Asimetrik kesim ya da zarif bir yırtmaca eşlik eden doğayı çağrıştıran çiçek desenleri bu konsepte oldukça uygundur.          

Düğün Elbisesi Seçilirken Nelere Dikkat Edilir?

Çeşit çeşit ve rengarenk tasarımlara sahip düğün elbiseleri arasından seçim yaparken bazı noktalara dikkat ederek şıklık yarışında bir adım öne geçebilirsiniz:

 

  • Uzun ya da kısa farketmeksizin elbise kesiminin vücut şeklinize uygun olduğundan emin olmalısınız. Örneğin vücudunuzun üst bölümü straplez ya da çok ince askılı modellere uygun değilse bu seçenekleri doğrudan eleyebilirsiniz.
  • Yakın arkadaş ya da akrabanızın düğününe giderken uzun gece elbiseleri ilk tercihiniz olabilir. Fakat kuyruklu modellerle yürümek oldukça zordur. Hareketlerinizin fazla kısıtlanmasını istemiyorsanız yırtmaçlı olanlara yönelebilirsiniz.
  • Gerçekten içinize sinen gösterişli bir parça bulduğunuzda saçınızı, makyajınızı ve aksesuarlarınızı daha sade tutabilirsiniz. Böylelikle tüm güzelliğinizi elbiseniz yansıtacaktır
  • Dekolte, model ve kumaş türü gibi detaylara mevsime uygun olarak da karar verebilirsiniz.

Yaz Düğünleri İçin Gizia Davet Elbiseleri

Gizia, yaz gecelerinin büyülü atmosferinde düzenlenen düğünlerin en şık ve göz alıcı davetlisi olmanızı sağlayacak tasarımlarıyla öne çıkar. Yaz düğün elbiselerindeki kol detayları, dekolteler ve yırtmaçlar hem modern hem de asil bir görünüm sergilemenizin yoludur. Dantelin zarafetiyle tasarlanan midi elbiseler, sıcak günlerin ruhuna uyan romantik havayı yakalamanızı sağlar.

 Vücudu saran dar ve asimetrik modeller elegan bir siluetin anahtarıdır. Volanlı ve dökümlü elbiselerle hayat enerjinizi, hareketli düğün ortamının neşesiyle birleştirebilirsiniz. Doğadan ilham alınarak tasarlanan kıyafetler, duru güzelliğinizi tazelikle buluşturur. Güneşin turuncu ve sarı tonları, yazın sıcaklığını üzerinizde taşımanıza aracılık eder. Her tarza uyan Gizia davet elbiseleriyle hayalinizdeki yaz düğünü şıklığına kolayca kavuşabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.